Pređi na glavni sadržaj

Još jedna promena na tržištu rada: Zapošljavanje zasnovano na veštinama

29. jul 2024.
·3 minuta za čitanje

U svetu raste broj kompanija koje u potrazi za talentima odustaju od toga da insistiraju na diplomi i umesto toga se fokusiraju na razvojni potencijal i sposobnosti kandidata. Na taj način kompanije uspevaju da dođu do većeg broja talenata jer ljudi ne razvijaju svoje sposobnosti samo kroz proces formalnog obrazovanja. 

Istraživanja i oglasi za posao potvrđuju dati trend 

Da se radi o trendu koji je u porastu, može se videti iz najnovijeg istraživanja sprovedenog u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema dobijenim rezultatima 45% kompanija planira da već ove godine odustane od fakultetske diplome za neke pozicije, 55% kompanija je to već uradilo u toku prošle godine, a 70% planira da to učini u bližoj budućnosti.  

Prema podacima koje navodi Linkedin poslednjih godina porastao je broj menadžera koji su dobili posao iako nemaju fakultetsku diplomu i to za 20%.  

Dati trend se može primetiti i u samim oglasima za posao. Naime, raste broj oglasa u kojima se umesto zahteva u smislu formalnog obrazovanja navode konkretne sposobnosti koje se očekuju od kandidata. 

Zapošljavanja na osnovu sposobnosti 

Promena fokusa sa diplome na sposobnosti, u smislu  šta umeš a ne koje si škole završio, se pozitivno odražava na raznovrsniju strukturu zaposlenih.  

Poslodavci su dugo vremena koristili diplomu kao kraći način da dođu do kandidata sa potrebnim veštinama pretpostavljajući da to što je neko završio fakultet, naročito ako je uz to i prestižan, podrazumeva da ima i određene sposobnosti. 

Međutim, u praksi to ne mora da bude tako. Na primer, doktorat iz informatike ne čini samo zbog toga nekoga dobrim programerom. Zatim, praksa pokazuje da MBA diplome često ne ukazuju na kapacitet da neko bude dobar lider ili menadžer. 

Znanje jeste moć i visoko obrazovanje jeste poželjno, ali često nije garant budućeg uspeha na poslu.. Jer znanje nije isto što i veština. Neko može imati veliko znanje, a da mu istovremeno nedostaju veštine da bi to znanje primenio i koristio u praksi. 

Drugačiji oglasi za posao 

Zapošljavanje zasnovano na veštinama počinje i sa drugačije napisanim oglasom za posao.  

Međutim, oglas za posao zasnovan na veštinama je samo početak u promeni fokusa. Uklanjanje nepotrebnih prepreka za ulazak u proces selekcije je jedan deo priče, a drugi još važniji i složenjiji je kako proceniti da li kandidat ima potrebne veštine ili ne. 

Provera sposobnosti 

Najpoznatiji testovi sposobnosti su testovi opštih intelektualnih sposobnosti na osnovu kojih se izračunava IQ osobe. Ovakvim testovima se mogu meriti i neke specifične sposobnosti kao što je, recimo prostorna orijentacija ili numeričke i verbalne sposobnosti i drugo. 

Posebnu grupu testova čine testovi razvojnog potencijala (aptitude tests) koji pomažu da se otkriju osobe koje imaju sposobnost učenja i koje je moguće lako obučiti. 

Zatim, kandidati mogu da demonstriraju svoje sposobnosti tako što će rešavati konkretan radni zadatak koji sadrži najbitnije elemente posla za koji se kandidat javlja. Recimo, prezentacija spada u grupu radnih zadataka i može se koristi u procesu selekcije. Kandidatima se dostavlja materijal na određenu temu i od njih se traži da u određenom vremenskom roku pripreme prezentaciju o tome. 

Primer radnog zadatka je i rešavanje studije slučaja da bi se videle kandidatove analitičke sposobnosti ili sposobnost rešavanja problema i dolaženja do novih kreativnih rešenja. Vrstu radnih zadataka predstavljaju i vežbe postavljanja prioriteta (In-tray exercises). Ove vežbe se najčešće koriste za proveru sledećih sposobnosti: organizovanja, struktuiranja, planiranja, postavljanja prioriteta, delegiranja, efikasnog rukovanja dokumentima i rada pod pritiskom. 

Dalje, kandidati mogu da pokažu svoje sposobnosti i kroz igru uloga. Na primer,  od kandidata se može tražiti da odigra mini predstavu realne poslovne situacije, koja bi ga čekala na datom poslu, zajedno sa osobom koja je profesionalni igrač i koja menja svoje reakcije u odnosu na ponašanje kandidata. Recimo, kandidat treba da smiri nezadovoljnog kupca (profesionalni igrač) koji je došao da se žali i preti da će celu stvar dati u novine. Ili to može biti odigravanje situacije pregovaranja pri čemu je drugi pregovarač profesionalni igrač i slično. 

Provera sposobnosti može da poprimi još zabavniji karakter kroz igru igrica posebno osmišljenih za tu namenu. 

Postoji i platforma za proveru sposobnosti programera HackerRank’s Coding Test i to za preko 35 programskih jezika. 

U svakom slučaju stalno se osmišljavaju novi i novi načini provere kandidatovih sposobnosti kako bi se kandidati videli u akciji jer je to najpouzdaniji način otkrivanja novih talenata, naročito onih koji dolaze bez pedigrea dobre škole i dobre firme iza sebe. 

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

Regrutacija i selekcijaPonuda za posao koja se ne odbija

Ponuda za posao je za mnoge više od poslovnog angažmana i ima snagu da promeni kvalitet života, a ne samo iskustvo zaposlenja. Kompanije su sve svesnije da se na zaposlene ne gleda samo kao na radnu snagu od koje se očekuje produktivnost po svaku cenu, već kao celovite ličnosti sa različitim potrebama i čiji se […]

Regrutacija i selekcijaOglas za posao treba da sadrži realan pregled zaduženja

Oglas za posao treba jasno i nedvosmisleno da odražava prirodu posla jer je to od ključnog uticaja na odluku kandidata da konkurišu. Prvo što kandidati gledaju je koliko se njihove sposobnosti i interesovanja poklapaju sa zahtevima posla. Prema istraživanju koje je sproveo Gallup to ima 59% uticaja na odluku da apliciraju, dok misija i svrha […]

Regrutacija i selekcijaZanimljive činjenice o poslu

1. Najčešći dan kada su zaposleni „bolesni“ je ponedeljak. Sem u Australiji. Tamo je utorak 2. Ako radite 40 sati nedeljno do svoje 65. godine, radićete 90.000 radnih sati tokom života. Eto zašto je važno, koliko god možemo, da radimo ono što volimo ili makar ono što nam nije mrsko. Toliki broj sati u životu […]

Regrutacija i selekcijaKako spremiti Hiring menadžera za uspešan intervju

Ako biste pitali bilo kog regrutera šta je jedan od najvećih izazova koje ima pri selekciji kandidata, rad sa hiring menadžerom bi se zasigurno našao u top pet. I regruter i hiring menadžer imaju isti cilj – pronaći najboljeg mogućeg kandidata i zaposliti ga. Ipak, često imaju u planu da različitim putevima stignu do tamo. […]