Pređi na glavni sadržaj

Kako spremiti Hiring menadžera za uspešan intervju

7. novembar 2024.
·4 minuta za čitanje

Ako biste pitali bilo kog regrutera šta je jedan od najvećih izazova koje ima pri selekciji kandidata, rad sa hiring menadžerom bi se zasigurno našao u top pet. I regruter i hiring menadžer imaju isti cilj – pronaći najboljeg mogućeg kandidata i zaposliti ga. Ipak, često imaju u planu da različitim putevima stignu do tamo. Partnerstvo između regrutera i hiring menadžera je ključno za uspešnost konačnog ishoda svakog procesa selekcije. Od neprocenjive je važnosti da budu usklađeni, da dobro sarađuju, da otvoreno komuniciraju i da imaju usaglašena očekivanja. Ipak, to nije uvek lako postići.

Teret ovog odnosa, donekle nepravedno, pada na regrutera. Ovo je jedna od obaveza koje ima hiring menadžer, ali je jedina za regrutera. Takođe, regruter je taj koji ima više znanja i iskustva u ovoj oblasti, pa bi i trebao da, makar donekle, bude autoritet pri donošenju odluka. Realnost je da nije uvek tako.

Šta je onda ono što svaki regruter treba da uradi da unapredi odnos sa hiring menadžerom, kao i njegove kompetence pri intervjuisanju kandidata?

#1 Dobro se potkujte informacijama o otvorenoj poziciji

Ne postoji ništa što može bolje da unapredi odnos između regrutera i hiring menadžera koliko poznavanje potreba same pozicije od strane regrutera. Što je više regruter potkovan korisnim informacijama, što više poznaje potrebe tima, preferencije menadžera, razloge za otvaranje pozicije, ali i probleme sa retencijom zaposlenih, njihove afinitete i način rada, to su veće šanse da će uspešno uspeti da zatvori proces selekcije. Regruter treba da ima dubinu pri pristupu i da uloži neophodno vreme i resurse da razume hiring menadžera. To je najbolji način da se postavi kao odgovarajuć partner u svakom koraku procesa.

#2 Uputite hiring menadžera u svaki korak procesa selekcije i u njegove obaveze

Nesporazumi između dve zainteresovane strane u procesu selekcija uglavnom nastaju zbog nedostatka informacija. Svaki menadžer ima, pored učestvovanja u procesu selekcije i pregršt drugih obaveza kojima mora da posveti svoje vreme i pažnju. Zato je regruteru od koristi da promišljeno deli sa menadžerom neophodne informacije, ali i to koje su obaveze koje ima, na koji način i kada se od njega očekuje da ih izvrši.

U ovom delu procesa jako je važno uputit regrutera u realna očekivanja od procesa i postaviti mu prava očekivanja, bilo da je u pitanju zarada, profil kandidata, dužina procesa selekcije ili nešto treće.

#3 Pružite hiring menadžeru pregršt informacija, saveta i primera iz prakse

Mnogi menadžeri nemaju posrednog iskustva u držanju intervjua. Čak i kada ga imaju, vrlo se lako može desiti da njihove veštine intervjuisanja nisu na odgovarajućem nivou. Na regruteru je da pretpostavi da se ništa ne podrazumeva i da bude u stanju da iskomunicira sa menadžerom ne samo šta su njegove obaveze, već i da mu da neophodna znanja da bi mogao da unapredi svoje veštine. Regruter je takođe u obavezi da obavesti menadžera o zakonskim okvirima intervjuisanja, o tome šta je zabranjeno pitati na razgovoru za posao, ali i o tome šta nije poželjno pitati, šta se ne sme nagovestiti kroz pitanja i slično.

Zavisno od kapaciteta menadžera i njegovog prethodnog znanja i iskustva, informacije koje se dele bi mogle izgledati ovako:

  • Na početku intervjua ja ću predstaviti ukratko kompaniju i opisati detaljnije poziciju
  • Poželjno je spremiti unapred pitanja vezana za iskustvo kandidata, podrobnije opisivanje konkretnih pozicija ili aktivnosti, kao i rešavanje nedoumica iz biografije
  • Kandidate ne smemo pitati o bračnom statusu ili planiranju porodice
  • Važno je da kandidati čuju neke opšte informacije o timu, kulturi, uobičajenim praksama i očekivanjima od pozicije za koju zapošljavamo

#4 Vežbajte interjvuisanje sa hiring menadžerom

U slučaju da regruter radi sa izuzetno neiskusnim menadžerom, ili sa nekim ko je imao izazova pri ranijim procesima selekcija, simuliranje razgovora za posao može biti od koristi. Najbolje je da neka druga osoba iz tima ili kompanije, poželjno neko sa kime menadžer ne radi direktno, može da igra ulogu kandidata, dok regruter i menadžer ostaju u svojim ulogama.

Iako ove simulirane situacije mogu u početku biti neprijatne, bolje je razraditi potencijalne izazove i poteškoće u okviru bezbednog prostora firme, nego dozvoliti da se preliju na nečije iskustvo u procesu selekcije i time utiču na reputaciju firme.

#5 Pružite im neprestanu i detaljnu povratnu informaciju

Nakon nekoliko održanih intervjua, regruter će imati određenu sliku o kapacitetu menadžera i o prostoru za rast. U tim situacijama, odgovornost regrutera je da pruži povratnu informaciju i usmeri menadžera ka daljem rastu i razvoju.

Vrlo često se regruteru, pogotovo na početku karijere, lako može desiti da radi sa menadžerom koji od njega višestruko iskusniji, po hijerarhiji značajno više, ili njemu direktno nadređen. Često, on može biti i šef njegovog šefa. Takve situacije znaju da budu neprijatne, ukoliko regruter nađe sebe u situaciji da je neophodno da sa menadžerom podeli negativnu povratnu informaciju. U većini slučajeva, zbog straha i strepnje, regruter prećuti ili podeli polu-tačnu informaciju. Iako je jasno zašto bi neko tako postupio, šteta od sakrivanja te informacije daleko je veća greška po proces selekcije i po reputaciju same kompanije, nego što bi bile, imaginarne ili stvarne, posledice po samog regrutera.

Zato se regruteri ohrabruju da neguju otvorene kanale komunikacije, da ne beže od neprijatnosti i da pomognu da se stvori okruženje u kome se neguje napredovanje, rast i razvoj, koji neminovno uključuje i davanje i primanje svih vrsta povratnih informacija.

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

Regrutacija i selekcijaZanimljive činjenice o poslu

1. Najčešći dan kada su zaposleni „bolesni“ je ponedeljak. Sem u Australiji. Tamo je utorak 2. Ako radite 40 sati nedeljno do svoje 65. godine, radićete 90.000 radnih sati tokom života. Eto zašto je važno, koliko god možemo, da radimo ono što volimo ili makar ono što nam nije mrsko. Toliki broj sati u životu […]

Regrutacija i selekcijaAnalitični smo, ali ne volimo da radimo sa ljudima

Kandidat bira da na intervjuu bude iskren i da otvoreno podeli sa regruterom da mu ne prija timski rad, da se bolje snalazi u samostalnom radu nego u međuljudskim odnosima. Kandidat tom prilikom otkriva i svoje vrline – preuzimanje odgovornosti, analitičnost, pouzdanost i otvoreno navodi svoju sklonost ka individualnosti. Na prvi pogled, to se može […]

Regrutacija i selekcijaNovo: Postavite ključna pitanja kandidatima dok traje oglas

Sa ciljem da vam omogući efikasniji proces zapošljavanja, Infostud je uveo dodatne mogućnosti i rešenja kako bi unapredio proces selekcije i regrutacije. Zašto je predselekcija važna? Predselekcija je značajna u procesu zapošljavanja jer poslodavcima omogućava da, uz brzo filtriranje prijava, prepoznaju kandidate koji najbolje odgovaraju njihovim potrebama i koje žele da pozovu na intervju. Proces […]

Regrutacija i selekcijaU susret Regionalnom sajmu poslova: Dva od tri zaposlena u Srbiji menjala bi posao u narednih godinu dana

Regionalni sajam poslova, koji već tradicionalno, organizuju vodeći sajtovi za zapošljavanje iz pet država regiona (Poslovi Infostud – Srbija, Moj posao – Hrvatska, Moj posao.ba – BiH, Vrabotuvanje – Severna Makedonija i Deloglasnik – Slovenija) sve je bliži. Ovaj, najveći regionalni onlajn događaj ove vrste održaće se od 15. do 22. oktobra, a organizatori očekuju […]