Pređi na glavni sadržaj

Potraga za kandidatima iz različitih izvora sve važnija

6. februar 2025.
·3 minuta za čitanje

Kada je reč o dolaženju do novih talenata i deficitarnog profila kandidata od presudnog značaja je da potraga mora da se bazira na različitim izvorima. Na to ukazuju i rezultati najnovijeg istraživanja prema kojem je 77% HR profesionalaca saopštilo da su i 2024. godine imali problem da regrutuju odgovarajuće kandidate. Ako se uz to uzme da 70% radne snage čine pasivni kandidati, koji su u većini slučajeva otvoreni za nove mogućnosti, onda postaje jasno da su poslodavci ti koji moraju da krenu u što aktivniju potragu. 

Targetiranje posao za sebe 

Veće firme, koje imaju veći broj upražnjenih pozicija na godišnjem nivou, u 58% slučajeva imaju osobu koja je specijalizovana samo za pretrage i targetiranje kandidata, a multinacionalne kompanije koje tragaju za budućim zaposlenima na globalnom nivou imaju i čitave timove koji rade isključivo na tim poslovima. Cilj je doći do što većeg broja talenata, a ne samo do onih koji su dostupni u datom trenutku i koji se javljaju na oglas za posao.  

Oni koji pretražuju, odnosno targetiraju kandidate i oni koji se bave regrutacijom i selekcijom obavljaju u suštini različite poslove, njihovi ključni pokazatelji uspešnosti se razlikuju, koriste različite strategije i veštine u radu. 

Targetiranje kandidata podrazumeva traganje za kvalifikovanim kandidatima preko različitih baza kandidata i društvenih mreža poput Linkedina. Uspešnost pretrage zavisi od umeća kreiranja efikasnih stringova za pretragu (kombinacija ključnih reči, simbola za skraćivanje i logičkih operatora koji se unose u okvir za pretragu baze podataka ili pretraživača, na primer komerc* AND proda* daje rezultate pretrage koji uključuju biografije koje sadrže sve varijacije reči komercijalista, komercijala, komercijalni i prodavac, prodaja, prodajni) i daljeg istraživanja podataka po dubini. 

Zadatak je prepoznati, identifikovati potencijalne kandidate koji odgovaraju i dobro se uklapaju u ciljni profil, a to zahteva dobro poznavanje kompanije i pozicije do najsitnijih detalja, osećaj za brend poslodavca i dubinsko razumevanje industrije. Posao se završava kada se dovoljno kvalifikovanih kandidata prosledi regruteru. 

S druge strane, regruteri kreiraju oglase za posao, analiziraju biografije i pristigle prijave, sprovode testiranje, zakazuju intervjue, vrše proveru referenci, daju formalnu ponudu za posao, upravljaju odnosom sa kandidatima i u komunikaciji su sa menadžerima kod kojih se nalaze upražnjene pozicije.  Takođe, regruteri moraju dobro da poznaju Zakon o radu, da budu upoznati kako se kreću plate i da umeju da „prodaju“ poziciju. 

Brojne prednosti targetiranja 

Najveća prednost targetiranja je ta što omogućava uspostavljanje kontrole nad kvalitetom kandidata koji ulaze u proces selekcije jer na oglas za posao se javljaju i oni koji ne ispunjavaju potrebne uslove. Zbog toga je prvi korak kod targetiranja kreiranje profila idealnog kandidata, a za tako nešto je, kao što je već rečeno, potrebno izuzetno dobro poznavanje zahteva pozicije i ključnih pokazatelja uspešnosti. Što je razumevanje pozicije bolje to će i pretraga biti uspešnija i vodiće do većeg broja kandidata koji imaju odgovarajuće veštine i iskustvo, žive na pravoj lokaciji i kojima ponuda za posao može biti interesantna. 

Brojne su prednosti kandidata do kojih se dolazi na ovaj način. U toku su sa industrijskim dešavanjima i najnovijim tehnologijama, pa zahvaljujući tome i uvođenje u posao traje daleko kraće. Zatim, njihovu motivaciju je lakše sagledati jer nisu pod pritiskom da što pre pronađu novi posao. Na intervjuu su mnogo otvoreniji i iskreniji u pogledu toga šta mogu da ponude i šta očekuju zauzvrat 

Ukoliko odluče da prihvate ponudu za posao to će učiniti iz ispravnijih razloga jer nisu pod uticajem anksioznosti, ne gori im pod nogama, nigde ne žure, imaju dovoljno vremena da dobro razmisle da li je to prava ponuda za njih. Ukoliko je prihvate verovatnije da će to biti zbog kompanijskih vrednosti i onoga čime se firma bavi, a ne zbog straha da neće naći bolji posao. A to je adekvatna motivacija koja povećava šanse da zaposleni duže ostanu u kompaniji. Dalje, pasivni kandidati ne traže aktivno posao i samim tim ne razmatraju više ponuda za promenu posla istovremeno, već samo jednu i to od poslodavca koji ih je targetirao. Na taj način kompanija nije u nadmetanju sa drugim firmama oko istog kandidata osim sa organizacijom u kojoj on trenutno radi. 

Zatim, targetiranje smanjuje vreme i troškove zapošljavanja. Jednom identifikovani kandidati mogu da budu kontaktirani kada se javi potreba čime se puno štedi na vremenu. 

Kako je targetiranje kontinuirani proces koji se stalno odvija, bez obzira na to da li trenutno ima ili nema otvorenih pozicija, sve teče bez žurbe i bez pritiska kratkih rokova da se pozicija što pre zatvori 

Oni koji rade pretragu imaju vremena da istražuju i otkrivaju manje zastupljene ciljne grupe talenata kojima kompanija može biti predstavljena. Ujedno se na taj način  izgrađuje i jača brend poslodavca, a priča o timu i organizaciji širi i na ljude koji, inače, možda ne bi imali priliku da se na takav način upoznaju kompanijom i njenom kulturom. 

 

newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

NovostiNeki novi klinci – neka nova pravila na poslu

U poslovnom svetu, generaciji Z zamera se mnogo toga ali čak i ako nam se to ne sviđa, moraćemo da se pomirimo sa njenim pripadnicima. Da bi nam to bilo lakše, možda možemo da „bacimo“ malo drugačije svetlo na „mane“ Z generacije jer će do sledeće godine, preko 30% radnog sveta činiti upravo ti „novi […]

NovostiOtkaz zaposlenom koji se ne vrati na posao sa neplaćenog odsustva

U prethodnom periodu pisali smo o razlozima za prestanak radnog odnosa. Jedan od čestih osnova prestanka radnog odnosa je i otkaz zaposlenom od strane poslodavca. Zakon o radu dozvoljava poslodavcu da otpusti zaposlenog samo ako nastupi zakonom određen razlog za prestanak radnog odnosa. Takođe, poslodavac mora da poštuje zakonsku proceduru. Prestanak radnog odnosa mimo razloga […]

NovostiRadnicima prilikom odabira posla najvažnija visina plate

Infostud je i ove godine, tokom trajanja Regionalnog sajma zapošljavanja, sproveo istraživanje sa ciljem da prikupi da prikupi stavove o tržištu rada u Srbiji i regionu. Istraživanje je sprovedeno kroz 20 pitanja, a fokusiralo se na tri demografske grupe: zaposlene, nezaposlene i one koji se trenutno školuju. U istraživanju je učestvovalo više od 6.000 ispitanika, […]

NovostiRadna etika kao zlato: vrednost joj raste kroz vreme

Istraživanje korelacije između profesionalnosti i performansa zaposlenih (dostupno na stranici „Research gate”) pokazalo je da zaposleni koji poseduju i neguju visoku radnu etiku i profesionalnost takođe pokazuju i bolji radni učinak   Profesionalnost i radna etika se smatraju važnijim faktorima prema mišljenju poslodavaca od tehničkih znanja ili talenta (Hays, Working for your tomorrow)  LinkedIN istraživanja kažu […]