Pandemija, odnosno onlajn nastava i nemogućnost da se sreću i fizički druže na fakultetu podstakla je nekoliko studentkinja psihologije na kragujevačkom Prirodno-matematičkom fakultetu da osnuju udruženje Engram. Iako je registrovano tek u januaru ove godine, ove vredne studentkinje su već početkom marta u Kragujevcu organizovale i prvu konferenciju HR boost sa namerom da na jednom mestu okupe buduće i sadašnje stručnjake iz oblasti HR-a.
O ovom hrabrom poduhvatu, ideji da se udruže i na taj način promovišu ne samo psihologiju i zanimanja kojima se budući psiholozi mogu baviti, već podstaknu svest o važnosti mentalnog i emocionalnog zdravlja za HR Lab govore Milena Vujičić, studentkinja master studija organizacione psihologije i Ana Vlašković, studentkinja druge godine psihologije. Engram pored njih dve ima još dve osnivačice, dok Upravni odbor udruženja čini čak 10 studenata, po dva sa svake godine osnovnih i master studija psihologije na PMF-u u Kragujevcu.
Kako ste došle na ideju da osnujete Udruženje?
Milena: Zbog pandemije i onlajn nastave nije bilo dovoljno prostora za upoznavanje i druženje među studentima. S toga je jedan od motiva za osnivanje Engrama bio upravo umrežavanje, druženje, razmena iskustva među studentima i zabava. S druge strane, kao budući psiholozi verujemo da je podizanje svesti o mentalnom zdravlju u lokalnoj zajednici, dobrim delom, naša odgovornost i želimo da planiranim aktivnostima udruženja započnemo trend otvorene komunikacije o ovoj važnoj temi, ali i da uz pomoć stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja pružimo i određeni set usluga koji će biti dostupan svim Kragujevčanima. Kao motiv osnivanja istakla bih i potrebu za neformalnim vidovima obrazovanja i umrežavanjem sa stručnjacima iz različitih oblasti psihologije.
Čime se trenutno bavite? Kakve su vam aktivnosti?
Milena: Trenutno su nam u fokusu konferencije, radionice i saradnje sa lokalnim nevladinim organizacijama, a kako je Engram jako mlado udruženje, do sada smo uspešno realizovale HR Boost konferenciju i ostvarile saradnju sa organizacijom Blythswood Srbija u okviru koje sprovodimo radionice sa decom školskog uzrasta na temu emocionalne inteligencije.
Psihologija je mlad studentski program
Objasnite nam šta je u stvari HR boost?
Milena: Organizovale smo konferenciju koja povezuje buduće i aktuelne HR stručnjake u Kragujevcu. To je jedan od načina na koji možemo obuhvatiti više ciljeva organizacije. Po povratnoj reakciji koju smo dobile, možemo reći da su student stekli puno primenjivog znanja, da su se međusobno povezali i dobili ideje za svoja profesionalna usmerenja. Veoma smo zadovoljne i veštinama kojima smo mi kao organizacioni tim ovladale tokom ova četiri meseca pripreme.
Otkud ideja da napravite Konferenciju, to je dosta ozbiljan poduhvat?
Milena: Realizacija te konferencije je pomerila granice mogućeg za nas i pomogla nam da ispitamo naše mogućnosti. Kako je psihologija u Kragujevcu mlad studijski program, ima puno prostora za unapređenje formalnog sadržaja sa fakulteta manje formalnim sadržajem u režiji studenata. Jedva smo čekale da se upustimo u ovaj projekat kako bismo studentima i ljudima iz našeg grada omogućile pristup jednom edukativnom sadržaju ove vrste, jer smo i same odlazile na studentske konferencije u druge gradove. Želja nam je da naši gosti i partneri budu HR stručnjaci i kompanije iz Srbije i regiona. Ove godine smo okupile partnere iz Subotice (Infostud), Čačka, Kragujevca, Beograda i Novog Sada na to smo jako ponosne, jer su svi oni prepoznali značaj konferencije i naš entuzijazam.
Da li je postojala zainteresovanost kompanija iz Kragujevca da učestvuju? Imaju li kompanije svest o tome koliko je važna saradnja sa akademskom zajednicom i budućim zaposlenima koji trenutno studiraju? Kakav je bio njihov odziv, a kakav studenata psihologije?
Ana: Četiri kompanije iz Kragujevca su nam pružile podršku i iskazale interesovanje za naše buduće korake, zbog čega nam je neizmerno drago. Susret i interakcija studenata sa nečim što ih čeka u bližoj budućnosti jeste bio jedan od naših važnijih ciljeva koje su partneri i prepoznali. Razmenili su veliki broj informacija i pružili priliku studentima da reše sve nedoumice i saznaju više o samom funkcionisanju kompanija. Ono što nam je pružilo veliki vetar u leđa jeste zainteresovanost studenata da saznaju više o HR-u. Odziv studenata je premašio naša očekivanja, a verujemo da će kompanije naredne godine prepoznati potencijal koji nose mladi ljudi, zainteresovani za oblast ljudskih resursa i odazvati se u još većem broju.
Mentalna higijena kao važna tema
Hoćete li nastaviti da organizujete ovakve konferencije i dalje? Kakvi su vam neki naredni koraci i planovi?
Ana: Konferencije i radionice su nam za sada izuzetno važan deo naših planova. Ovi događaji pružaju članovima, ali i široj zajednici, priliku da nauče nešto o vodećim trendovima, da se razvijaju na profesionalnom i ličnom polju, ali i da se povežu sa drugim profesionalcima u industriji. Glavni cilj nam je stvaranje sigurnog okruženja za učenje gde se svi mogu povezati sa ljudima sličnih interesovanja. Svaka konferencija ili radionica, opet, donose nešto jedinstveno i drugačije. Trenutno je u procesu pripreme još jedna konferencija namenjena studentima sa nazivom “Bliže do psihoterapije”, čiji će akcenat biti na psihoterapiji i mentalnom zdravlju. Konferencija ima za cilj da studentima približi i omogući bolje poznavanje psihoterapijskih pravaca, kao i da starijim studentima olakša ostvarivanje kontakta sa pravcima prema kojima su stvorili afinitete. Takođe, sprovodimo brojne radionice sa decom školskog uzrasta pri čemu akcenat stavljamo na destigmatizaciju mentalnih poremećaja, razvoj emocionalne inteligencije i mentalnu higijenu. Što se budućnosti tiče, u planu imamo i nekoliko saradnji sa lokalnim nevladinim organizacijama. U svakom smislu bismo voleli da doprinesemo razvoju svesti o brizi o zaposlenima. Veoma se radujemo i nadamo napretku Engrama i postoji mogućnost da ćemo ovakav tip događaja proširiti i van Kragujevca, ukoliko nam se za to ukaže prilika.
Da li imate podršku profesora i fakulteta? Na koji način?
Milena: Profesori fakulteta su odigrali važnu ulogu u osnivanju organizacije. Podstakli su nas i ohrabrili da se upustimo u proces prikupljanja neophodne papirologije, a po osnivanju kontinuirano nam pomažu pri realizaciji naših ideja. Njihovo bogato iskustvo u radu sa ljudima nam izuzetno znači.
Osim Engrama ti radiš i u jednom socijalnom preduzeću u Kragujevcu. Otkrij nam o čemu se tačno radi i na koji način si ti tamo angažovana?
Ana: “Zadrugarstvo” je prvo socijalno preduzeće u centralnoj Srbiji, osnovano sa ciljem zapošljavanja i radnog obučavanja osoba sa invaliditetom, kao i unapređivanja inkluzije socijalno osetljivih grupa kroz radnu integraciju. Korisnici inkluzivne radionice Zadrugarstva svakodnevno prikupljaju prazne paklice cigareta, od kojih tokom reciklažnog procesa dobijaju potpuno nov papir visokog kvaliteta. Inovativnost i specifičnost ove inicijative se ogledaju u činjenici da je pokrenuto zahvaljujući donacijama lokalne zajednice i entuzijastičnih pojedinaca koji su prepoznali važnost naše ideje. Ja sam se pridružila njima kao asistent u radnoj integraciji i pored pružanja emotivne i psihosocijalne podrške korisnicima naše radionice i njihovim porodicama, neki od mojih zadataka su povezani i sa fandrejzingom i pisanjem projekata o kojima svakodnevno učim.