Pređi na glavni sadržaj

Saznajemo šta to radi IT-jevce – stigli su rezultati istraživanja tržišta

10. decembar 2024.
·3 minuta za čitanje

Treći put zaredom, Osiguranik, Rezilient, Tim Centar i Infostud, sproveli su najveće istraživanje benefita i wellbeing podrške zaposlenih kod nas. Kao jedan njegov deo izdvojene su analize isključivo iz IT industrije u izveštaj pod nazivom “Šta to radi IT-jevce”. U junu i julu 2024. godine prikupljeni su odgovori od 171 IT kompanije u Srbiji (HR menadžeri, vlasnici i top menadžeri) i 242 zaposlena iz IT kompanija koje posluju kod nas. 

Pitali smo zaposlene u IT-ju da li su zadovoljni benefitima, kakvu wellbeing podršku im kompanija pruža, da li bi preporučili svog poslodavca, koliko im je važna opcija rada od kuće i mnoga druga pitanja. Unakrasnim ispitivanjem donosilaca odluka i zaposlenih, dobija se dublja i jasnija slika sa tržišta. 

Pogledajte šta smo izdvojili u nastavku teksta, a na ovom linku celo istraživanje možete preuzeti potpuno besplatno. 

Sve manje beneficija u paketima za zaposlene

Od 2022. godine i prvog IT istraživanja tržišta, primećuje se blagi pad paketa beneficija u ovoj industriji. Ipak, benefiti dostupni IT-jevcima i dalje su na visokom nivou. Prema podacima koje smo dobili, prvih 5 mesta zauzimaju: 

  • Mogućnost rada od kuće 82% 
  • Dobrovoljno zdravstveno osiguranje 67% 
  • Team Building 60% 
  • Fleksibilno radno vreme 56% 
  • Dodatni slobodni dani 43% 

A šta je to što zaposleni žele?  

Kao i u istraživanjima prethodnih godina, potvrđuje se da je zaposlenima u IT industriji najvažnija fleksibilnost – rad od kuće, fleksibilno radno vreme, četvorodnevna radna nedelja i više slobodnih dana. Dobrovoljno zdravstveno osiguranje nalazi se na trećem mestu i jedina je beneficija koja je visoko kotirana, a koja se ne odnosi na fleksibilnost, već na negu zdravlja. U tom pogledu, benefiti koje poseduju i jesu ono što im je potrebno, izuzev team buildinga. Ovaj benefit želi svega 2 % zaposlenih, pa je možda vreme da se ovaj koncept dovede u pitanje.  

Savet za kompanije je da se zapitaju šta je njihov cilj. Da li je to strateška investicija sa ciljem da se tim poveže i bolje funkcioniše i poveže – to je onda u redu. Sa druge strane, ako ga posmatramo samo kao beneficiju i zabavu, možda je pametnije ta sredstva preusmeriti negde na vrh liste želja IT-jevaca. 

Rad od kuće i dalje je aktuelna tema 

Od pandemije virusa korona, rad od kuće ustalio se u mnogim kompanijama. U IT industriji ovaj model rada izuzetno je popularan, a procenat zaposlenih sa remote opcijom se stabilizovao na blizu 90% i očekivanja su da se tu i zadrži. Dok je prošle, 2023. godine, 45% zaposlenih biralo odakle će raditi bez ograničenja, sada je taj procenat 36% što potvrđuje primenu “back to office” trenda. To je u Srbiji uticao samo na „zatezanje“ remote work politika – zaposleni koji su mogli bez ograničenja da biraju mesto rada su delom morali da se prilagode ograničenom hibridnom modelu. 

Kako bi informacije o željama zaposlenih bile potpuno na ovu temu, postavlja se pitanje, koliko je njima značajan remote rad. Zanimljivo je da bi čak 2 od 3 zaposlena koji trenutno rade od kuće, tražila novi posao ukoliko bi im kompanija ukinula ovaj benefit. 

Sa druge strane, njihove kolege iz industrije koje nemaju ovu opciju, pristali bi na smanjenje zarada kako bi mogli da rade od kuće. I po mnogim drugim parametrima, sukob mišljenja se nastavlja. Kada daljom analizom istraživanja dobiju dublji uvid u stavove, motivaciju i zadovoljstvo zaposlenih koji rade od kuće, kompanije možda i promene mišljenje.  

Wellbeing nije luksuz i IT kompanije to treba da razumeju 

Čak 94% zaposlenih u IT industriji suočilo se sa nekim od problema iz domena wellbeinga, dok je 62% njih izjavilo da su ti problemi imali uticaja na njihov učinak na radnom mestu.  

Istraživanje “Šta to radi IT-jevce” pokazuje da kompanije koje: 

  • imaju razvijenu kulturu brige o mentalnom zdravlju 
  • podržavaju otvoren razgovor o mentalnom zdravlju na poslu i 
  • neguju psihološku sigurnost 

..između ostalog imaju 5 puta manje zaposlenih koji traže novi posao i 2 puta angažovanije zaposlene. Da bi ovo postigle, kompanije treba da se upoznaju sa programima wellbeing podrške zaposlenih i edukuju menadžere, s obzirom na to da je njihova uloga ključna.  

U samom istraživanju možete pročitati od čega treba krenuti i koje su to wellbeing programe IT-jevci istakli kao ključne za smanjenje stresa, anksioznosti i drugih problema, te povećanje opšteg zadovoljstva, a na kraju i učinka na poslu.  

Polovina zaposlenih želi da promeni posao 

Radna snaga u IT industriji je prilično aktivna, te čak njih 61% aktivno ili pasivno traži novi posao.  

U narednih godinu dana, skoro polovina zaposlenih planira da promeni radno mesto, a rizik za to je veći kod mlađe generacije. Čak 61% predstavnika generacije Z (1996-2010) izjasnilo se ovako, dok su milenijalci i generacija X u manjoj meri zainteresovani da načine ovakav korak.  

U tekstu iznad, istakli smo samo neke od interesantnih i korisnih informacija sa IT tržišta, te vas još jednom pozivamo da potpuno besplatno preuzmete analizu, dobijete kompletan uvid u podatke i spremni uđete u 2025. godinu. 

 

Autor
HR Lab
HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiPodrška porodici kao osnova zdravije kompanijske kulture

U utorak 10. decembra putem Zoom platforme, održan je vebinar za poslodavce na temu: Uvođenje programa podrške porodici – Prednosti, izazovi i koraci.  Moderator ovog panela bila je Bojana Crnković, Marketing menadžer Infostuda, a njene sagovornice su bile:  Milena Rajković, Employee Experience Manager, A1 Srbija Jovana Zeljić, Senior Learning and Development, Unicredit Banka Anja Tokić, […]

NovostiGeneracija Z preuzima tržište rada: Šta mladi očekuju i kako poslodavci mogu da odgovore?

Tokom oktobra 2024. godine, Startuj Infostud je sproveo istraživanje među 1805 mladih u Srbiji kako bi stekao dublji uvid u njihove stavove i iskustva na tržištu rada. Rezultati ukazuju na značajne promene koje generacija Z donosi u poslovno okruženje, ali i na izazove sa kojima se suočava na početku karijere. Generacija Z, koja čini približno 30% svetske populacije, ubrzano zauzima važnu ulogu […]

NovostiRazlozi za otkaz ugovora o radu od strane poslodavca

U prethodnim tekstovima pisali smo o razlozima za prestanak radnog odnosa. Kada je reč o otkazu koji poslodavac uručuje zaposlenom, zakon je restriktivan. Kao što smo istakli, a što je veoma važno za poslodavca, Zakon o radu zabranjuje poslodavcu da otpusti zaposlenog bez razloga koji je zakonom utvrđen, odnosno nameće mu obavezu da sprovede odgovarajući […]

NovostiVebinar: Uvođenje programa podrške porodici – Prednosti, izazovi i koraci

Beneficije koje pružate zaposlenima, posebno one usmerene na podršku porodici, igraju sve važniju ulogu u današnjem poslovnom okruženju. One ne samo da utiču na povećanje motivacije i produktivnosti, već doprinose zadržavanju zaposlenih u kompaniji i povećanju njihovog zadovoljstva, čime se šalje jasna poruka da se brine o dobrobiti svojih zaposlenih.  S tim u vezi, u […]