U utorak 18. marta putem Zoom platforme u organizaciji Krojačeve škole i Infostuda, održan je vebinar na temu: “Od malog tima do velikih rezultata: Kako obuke donose rast malim i srednjim preduzećima“.
Moderator ovog panela bila je Bojana Salatić, Learning specialist iz Krojačeve škole, a njeni gosti su bili:
– Ana Jovanović, CEO Krojač i Partner za razvoj programa motivacije
– Cvijo Mrđen, Direktor, Sanus M
– Ana Šegrt Blagotić, Menadžerka odeljenja za ljudske resurse, SOS dečija sela Srbija
U savremenom poslovnom okruženju, obuke i kontinuirani razvoj zaposlenih postaju ključni faktori za uspeh i konkurentnost.
Jedan od bitnijih aspekata koji se istakao tokom diskusije jeste značaj individualnog pristupa svakom zaposlenom. Kada se govori o obukama, važno je prepoznati koje veštine su zaposleni već usavršili, a koje bi trebalo dalje razvijati.
Prvi korak je razgovor sa zaposlenima – važno je razumeti njihove potrebe i motivaciju pre nego što se odlučimo na konkretnu obuku, navodi Ana Jovanović.
U procesu selekcije obuka, istaknuto je da je ključno pratiti poslovne ciljeve kompanije i prepoznati koje veštine su najpotrebnije za dalji rast. U malim i srednjim preduzećima, gde je timski rad i međusobno poverenje često jače, menadžeri imaju privilegiju da bolje poznaju svoje zaposlene, te je obuka u tim okolnostima često efikasnija.
Ono što je dobro u malim firmama jeste što svi znamo jedni druge, a upravo zbog toga lakše je prepoznati kome treba koja obuka, kaže Cvijo Mrđen.
Međutim, problem sa kojim se mnogi HR menadžeri susreću jeste motivacija zaposlenih koji, naročito u tehničkim sektorima, veruju da su njihove veštine dovoljne. Često je teško ubediti zaposlene koji tako razmišljaju, da je razvoj “mekih” veština jednako važan.
Veoma je bitno naglasiti im da razvoj ovih veština nije samo koristan za njihov lični napredak, već i za uspeh celokupnog tima i kompanije, istakla je Ana Šegrt Blagotić.
Za sve kompanije koje žele da ojačaju svoju unutrašnju kulturu i timski rad, ulaganje u edukaciju i razvoj zaposlenih ostaje jedan od najsigurnijih puteva ka uspehu.
Na samom kraju vebinara, učesnici su odgovarali na pitanja publike, a jedno od pitanja se odnosilo na to kako se može osigurati da znanja stečena edukacijama nađu primenu u svakodnevnom radu.
Pored radionica koje mogu pomoći u primeni znanja sa edukacija, Cvijo Mrđen naglašava da se kod njih u kompaniji svakodnevno primenjuje naučeno i da se zaposleni, pošto ih nema mnogo, introspekcijom i zahvaljujući tome što se veoma dobro međusobno poznaju, olakšavaju posao menadžmentu da donese pravu odluku o tome koja je edukacija kom zaposlenom potrebna.
Kao jasan zaključak ovog vebinara, izdvaja se činjenica da kontinuirano ulaganje u razvoj zaposlenih donosi višestruke benefite i to ne samo pojedincima, već i celokupnoj organizaciji. Mala i srednja preduzeća, zahvaljujući bližem odnosu sa zaposlenima, mogu dodatno personalizovati obuke i usmeriti ih tamo gde je to najpotrebnije. Samo kroz kontinuiranu edukaciju i podršku zaposlenima, organizacije mogu graditi stabilne i uspešne timove spremne za izazove budućnosti.
Pogledajte ceo vebinar: