Pređi na glavni sadržaj

Izmena ugovorenih uslova rada – aneks

17. jul 2024.
·5 minuta za čitanje

Radni odnos zasniva se ugovorom o radu, koji zaključuju zaposleni i poslodavac pre stupanja zaposlenog na rad, obavezno u pisanom obliku.

Ugovorom o radu se i uređuju prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa. Često se, naročito kod radnog odnosa koji traje duži vremenski period, vremenom menjaju okolnosti na poslu. Pošto se ugovorom o radu ne samo zasniva, već i uređuje radni odnos, kod promenjenih okolnosti koje se uređuju ugovorom o radu neophodno je pristupiti izmeni njegovih pojedinih odredbi. U takvim situacijama poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada, odnosno aneks ugovora o radu. Uslovi pod kojima poslodavac može da ponudi zaposlenom izmenu ugovorenih uslova rada tema su ovog teksta, dok ćemo u narednom pisati o proceduri aneksa i posledicama nezakonitog aneksa.

I Vrste aneksa ugovora o radu

Zakon o radu uređuje situacije u kojima se zaposlenom može ponuditi izmena ugovorenih uslova rada, određujući razloge i proceduru za aneks. Tako prema našem Zakonu o radu poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada u sledećim slučajevima:

1) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada;

2) radi premeštaja u drugo mesto rada kod istog poslodavca;

3) radi upućivanja na rad na odgovarajući posao kod drugog poslodavca;

4) ako je zaposlenom koji je višak obezbedio ostvarivanje prava premeštajem na druge poslove, premeštajem na rad kod drugog poslodavca, prekvalifikacijom ili dokvalifikacijom, prelaskom na nepuno radno vreme ali ne kraće od polovine punog radnog vremena;

5) radi promene elemenata za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i drugih primanja zaposlenog koji su sadržani u ugovoru o radu;

6) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Ukoliko poslodavac ponudi izmenu ugovorenih uslova rada mimo zakonom određenih slučajeva, te zaposlenom uruči otkaz jer nije pristao na takav aneks, zaposleni može tražiti poništaj rešenja o otkazu i sud bi takvo rešenje oglasio nezakonitim i vratio tužioca na rad.

U nastavku teksta pisaćemo detaljnije o svakoj vrsti aneksa.

II Aneks radi premeštaja na drugi odgovarajući posao kod poslodavca

Kada poslodavac ponudi zaposlenom premeštaj na drugi posao zbog potreba organizacije posla i potreba procesa rada, zakon ga u tome ograničava u tom smislu da ne može da ga premešta na bilo kakav posao. Da bi aneks bio zakonit, poslodavac može da ponudi prelazak samo na odgovarajući posao. Pod odgovarajućim poslom smatra posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu. Primera radi, ako je zasnovan radni odnos radi obavljanja kadrovskih poslova, a kao uslov za obavljanje tih poslova postavljena je visoka stručna sprema, a vrsta stručne spreme-pravne nauke, poslodavac ne može da premesti takvog zaposlenog na poslove za koje se zahteva srednja ili neka niža stručna sprema. Takođe ne može da ga premesti da obavlja poslove za koje se zahteva ekonomsko obrazovanje, po svojoj vrsti.

Važno je istaći oko ovih odredbi po kojima je premeštaj aneksom dopušten samo na odgovarajući posao, pod kojim se poslom smatra „posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu“, da se radi o onoj stručnoj spremi iz ugovora o radu. Dakle, odgovarajuća je posao onaj za koji se zahteva stručna sprema koja je po stepenu i vrsti identična onoj koja se traži za obavljanje poslova za koje je zaposleni zasnovao radni odnos. Prema tome, ne radi se o stručnoj spremi koju je zaposleni u međuvremenu stekao ili je čak i imao kada se zaposlio, već o vrsti i stepenu stručne spreme koji je od njega zahtevano da poseduje prilikom potpisivanja ugovora o radu, kao uslov za obavljanje poslova iz samog ugovora o radu. Primera radi, ukoliko zaposleni pre ili tokom trajanja radnog odnosa završi pravni fakultet, a zasnovao je radni odnos radi obavljanja poslova za koje je potrebna srednja ekonomska stručna sprema, odgovarajući posao u smislu zakonskih odredbi o aneksu je posao za koji se zahteva srednja stručna sprema ekonomskog usmerenja. Nije važna činjenica da zaposleni ima i pravni ili bilo koji drugi fakultet, jer poslodavac tu činjenicu može, ali ne mora da uvaži. Poslodavac u tom smislu da može, ali definitivno ne mora zaposlenom da ponudi obavljanje poslova sa visokom stručnom spremom.

III Aneks radi premeštaja u drugo mesto, ali kod istog poslodavca

Ukoliko je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela, poslodavac može da ponudi zaposlenom promenu mesta rada pod sledećim uslovima: ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se premešta na rad manja od 50 km, organizovan je prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeđena je naknada troškova prevoza u visini cene karte u javnom saobraćaju.

Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada kod istog poslodavca van navedenih slučajeva (postavljenih uslova) samo uz svoj pristanak. Primera radi, može da bude premešten i u mesto koje je udaljeno više od 50 km od mesta u kome trenutno radi, ili u mesto gde nema organizovan prevoz, ali mora na to izričito da pristane. Ako ne pristaje, ponuđeni aneks je nezakonit.

IV Aneks radi upućivanja na rad na odgovarajući posao kod drugog poslodavca

Zaposleni može da bude privremeno upućen na rad kod drugog poslodavca na odgovarajući posao ako je privremeno prestala potreba za njegovim radom, dat u zakup poslovni prostor ili zaključen ugovor o poslovnoj saradnji, dok traju razlozi za njegovo upućivanje, a najduže godinu dana.

Zaposleni može, uz svoju saglasnost da bude privremeno upućen na rad kod drugog poslodavca i duže od godinu dana, dok traju razlozi za njegovo upućivanje.

Kao što vidimo, i ovde mora da se radi o odgovarajućem poslu (za poslove kod drugog poslodavca na koje se premešta mora da se zahteva ista vrsta i stepena stručne spreme kao i u ugovoru o radu kod sadašnjeg poslodavca).Takođe, ukoliko privremeno upućivanje na rad kod drugog poslodavca znači drugo mesto rada, moraju biti ispunjeni i uslovi koji se inače traže kod takvog premeštaja (udaljenost manja od 50 km od mesta trenutnog rada, obezbeđenosti javnog prevoza i naknada putnih troškova). Takođe, zaposleni sa poslodavcem kod koga je upućen na rad zaključuje ugovor na određeno vreme. Po isteku roka na koji je upućen na rad kod drugog poslodavca zaposleni ima pravo da se vrati na rad kod poslodavca koji ga je uputio, kod koga mu miruju prava i obaveze iz radnog odnosa.

V Aneks kao mera za zapošljavanje zaposlenog koji je tehnološki višak

Ukoliko je u postupku rešavanja tehnološkog viška, odnosno saniranja posledica ovog problema kod poslodavca, određena neka od sledećih mera za zapošljavanje: premeštaj na druge poslove, rad kod drugog poslodavca, prekvalifikacija ili dokvalifikacija, nepuno radno vreme ali ne kraće od polovine punog radnog vremena i druge mere, isto se rešava ponudom aneksa ugovora o radu.

VI Aneks radi promene elemenata za utvrđivanje zarade i drugih primanja zaposlenog

Ukoliko se menjaju elementi za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i drugih primanja zaposlenog koji su sadržani u ugovoru o radu, zaposlenom se mora ponuditi aneks za izmenu navedenih delova ugovora o radu.

Ukoliko je kod poslodavca zaključen kolektivni ugovor kojim su precizirani elementi za utvrđivanje primanja zaposlenog, a ugovor o radu sadrži odredbu koja kaže da se u pogledu utvrđivanja primanja zaposlenog primenjuje kolektivni ugovor, u tom slučaju prilikom izmene kolektivnog ugovora nije neophodno aneksirati ugovor o radu.

VII Izmena ugovorenih uslova rada kao saglasnost zaposlenog i poslodavca

Shodno svemu navedenom, do izmene ugovora mora doći ukoliko se u smislu organizacije posla javi potreba da se zaposleni premesti na drugi (odgovarajući) posao, u drugo mesto rada, kod drugog poslodavca (preuzimanje) ili radi promene elemenata za utvrđivanje zarade, naknade zarade i drugih primanja. Pošto svaki ugovor predstavlja saglasnost volja ugovornih strana, poslodavac ne može samoinicijativno, jednostranim aktom, da izmeni pomenute uslove rada, već mora da ponudi izmenu zaposlenom u odgovarajućoj proceduri, kako bi bio potpisan ugovor o izmenama ugovora o radu, odnosno tzv aneks ugovora o radu. Ta procedura, kao i posledice nepoštovanja zakona u pogledu izmene ugovorenih uslova rada tema je sledećeg teksta.

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiAna Jovanović, Krojačeva škola: Od male škole za web dizajn do jedne od najvećih onlajn platformi za učenje

Nedavno je Infostud postao većinski vlasnik Krojačeve škole, jedne od vodećih platformi za online učenje u Srbiji, kupovinom 76% vlasništva ove kompanije.  Kako je u proteklih 15 godina tekao razvojni put Krojačeve škole, koliko su promenili svoju ponudu i način rada, ali i šta ovaj ulazak pod kapu Infostuda donosi na tržište rada i polje […]

NovostiOtkaz zaposlenom koji ne ostvaruje rezultate ili nema dovoljno znanja

U prethodnim tekstovima pisali smo o razlozima za prestanak radnog odnosa. Jedan od osnova prestanka radnog odnosa je i otkaz zaposlenom od strane poslodavca, gde je zakon restriktivan. Kao što smo istakli, Zakon o radu zabranjuje poslodavcu da otpusti zaposlenog bez razloga koji je zakonom utvrđen, i mimo zakonske procedure. Prestanak radnog odnosa mimo razloga […]

NovostiPodrška porodici kao osnova zdravije kompanijske kulture

U utorak 10. decembra putem Zoom platforme, održan je vebinar za poslodavce na temu: Uvođenje programa podrške porodici – Prednosti, izazovi i koraci.  Moderator ovog panela bila je Bojana Crnković, Marketing menadžer Infostuda, a njene sagovornice su bile:  Milena Rajković, Employee Experience Manager, A1 Srbija Jovana Zeljić, Senior Learning and Development, Unicredit Banka Anja Tokić, […]

NovostiGeneracija Z preuzima tržište rada: Šta mladi očekuju i kako poslodavci mogu da odgovore?

Tokom oktobra 2024. godine, Startuj Infostud je sproveo istraživanje među 1805 mladih u Srbiji kako bi stekao dublji uvid u njihove stavove i iskustva na tržištu rada. Rezultati ukazuju na značajne promene koje generacija Z donosi u poslovno okruženje, ali i na izazove sa kojima se suočava na početku karijere. Generacija Z, koja čini približno 30% svetske populacije, ubrzano zauzima važnu ulogu […]